Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Bakan Soylu: “Bir kız çocuğu HDP’li yönetici tarafından dağa kaçırılmadan yakalandı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak’ta güvenlik korucularına yönelik hizmet içi eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, “Teröre kaynaklık eden …

Bakan Soylu: “Bir kız çocuğu HDP’li yönetici tarafından dağa kaçırılmadan yakalandı”
ULUSAL FAKTORİNG GÜVEN GLOBAL
07.11.2022 02:13
A+
A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak’ta güvenlik korucularına yönelik hizmet içi eğitim seminerinde yaptığı konuşmada, “Teröre kaynaklık eden ögelerle uğraş başladıktan sonra bu bölgede her şey değişti. Evvelden terör örgütüne yıllık iştirak 5 binli sayılarla tabir edildi. Bugün hamdolsun 100’ün altına düştü. Adım adım sıfıra gerçek ilerliyoruz. Geçen yıl 51’di, bugün prestijiyle 43. Az kalsın 44 olacaktı. Kız çocuğu HDP’li yönetici tarafından dağa kaçırılırken yolda yakaladılar” dedi.

İller Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Şırnak’taki güvenlik korucularına hizmet içi eğitim semineri verildi. Burada konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugüne kadar terörle uğraşta şehit ve gazi olmuş tüm vatandaşlar, jandarma, polis, asker ve bin 845 güvenlik korucusu ve geçtiğimiz günlerde 80 yaşında vefat eden Türkiye’nin birinci bayan köy korucusu Gülşen Öztepe’ye Allah’tan rahmet dileyerek, “Şükranlarımı sunuyorum” dedi. Bugüne kadar 341 bin emniyet mensubunun 1,5 milyonun üzerinde eğitim aldığını ve bunun son 4 yılın istatistiği olduğunu belirten Bakan Soylu, “Örneğin toplumsal medyada diye bir hal ile karşı karşıyayız. Yararı olduğu kadar ziyanlı ögelerini da daima bir arada görüyoruz. Şu ana kadar bu yıl yalnızca 5 milyonu aşkın çocuğumuza ’Siberay’ eğitimi verdik. Bilhassa uyuşturucu ile gayrette bu sene tüm ünitelerimiz tarafından 5 milyonu aşkın gencimize eğitim verildi. Yaklaşık 1 milyon 200 bin anneye ’En Güzel Narkotik Polisi Anne’ eğitimi verildi. Bilhassa aile içi şiddete yönelik eğitimimiz bu yıl erkekleri bu hususta bilgilendirmek üzere şu anda 5 milyon eğitim verildi. Geçen yıl AFAD’da 56 milyon afet eğitimi verdik. Bu sene yaklaşık 66 bin 200 AFAD tatbikatı yaptık. Ayın 12’sinde de ülke genelinde Türkiye tatbikatı ortaya koyuyoruz” dedi.

“Bin 38 bayan korucumuz var”

“Halihazırda 57 bin 584 korucumuz var, 17 bin 600 istekli korucumuz var” diyen Bakan Soylu, “Yıllarca köylerimiz PKK’nın katliamlarıyla anıldı. Bölge de çokça yaşanan katliamları daima birlikte yaşadı. Yıllarca omuzlarımızda şehit cenazesi taşıdık. Bunların hiçbirisi sayılarla anlatılmaz. Bunların hiçbirini PKK partisi anlatmıyor. Onların ortakları anlatmaz. Utanmıyorlar, ’hayır o denli değildir’ demiyorlar. Her bir platformda savunuyorlar. Yıllarca bu acıları yaşattılar. Hala utanmadan Diyarbakır sokaklarında, Şırnak sokaklarında geziyorlar. Hala utanmadan PKK elebaşına özgürlük istiyorlar. Hala utanmadan PKK için eleman istiyorlar. Dağa gitmesine aracılık yapıyorlar. Bu katliamlar ve bu acılar için milletten özür dilemiyorlar. Nusaybin meydanında yapılan şenliğe gitmeyin diye davet yapıyorlar” diye konuştu.

Toplam 40 köyün yerleşime açılmasına karar verildiğini belirten Bakan Soylu, “O köylerimiz de yerleşime açılacak ve vatandaşlarımız rahat bir halde gidip geleceklerdir. Kalan 7 adedinin de inşallah hazırlıkları yapılıyor. En kısa müddette açılacak. Evvelce yaylalara çıkılamıyordu. Beytüşşebap ve Uludere yaylaları başta olmak üzere hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız için Şırnak vilayetimizdeki yayla yolları yapıldı. 2023 yılına kadar yolu yapılmayan yaylamız kalmayacaktır” biçiminde konuştu.

“Eskiden terör örgütüne yıllık iştirak 5 binli sayılarla söz edilirdi”

50 bin kişinin katıldığı Silopi Yerfıstığı Şenliği, 25 bin kişinin iştirakiyle Şırnak Güz Şenliği, en son 58 yıl evvel yapılan Gre Alim Şenliği üzere pek çok şenlik ve aktiflik yapıldığını hatırlatan Bakan Soylu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“2014 yılında 3 bin 327 öğrencisi vardı. Bugün 5 bin 620 öğrenci ve 72 kısım var. Şırnak’ta tıp fakültesi kazanan öğrenci sayısı 2014 yılında 8 idi, 2017 yılında yalnızca 4’tü. 2021 yılında 93, 2022 yılında da 85. Öğretmenlik kazanan öğrenci sayısı 2016 yılında 35, bu yıl 117 oldu. Teröre kaynaklık eden ögelerle gayret başladıktan sonra bu bölgede her şey değişti. Evvelce terör örgütüne yıllık iştirak 5 binli sayılarla tabir edildi. Bugün hamdolsun 100’ün altına düştü. Adım adım sıfıra yanlışsız ilerliyoruz. Geçen yıl 51’di, bugün prestijiyle 43. Az kalsın 44 olacaktı. Kız çocuğu HDP’li yönetici tarafından dağa kaçırılırken yolda yakaladılar. Anne ve baba da HDP binasına gitti, onu kaçıran HDP’li yöneticileri orada darp ettiler. Ellerine sıhhat, güzel de yaptılar. Bir oh daha çekiyorum, gençler PKK’ya gitmiyor. Öğretmenliğe, doktorluğa, eczacı olmaya gidiyorlar. Hocalarıyla bir arada yarınlara ümit vermeye gidiyorlar.”

“Bugün terör örgütünün içeride silahlı eleman sayısı 120’nin altına indi”

“Biz etrafımızdaki coğrafyaya da ümit veriyoruz, huzuru Erbil’e, Irak’a da biz getireceğiz, Afganistan’a da biz getireceğiz” diyen Bakan Soylu, “Etrafımızdaki coğrafyaya, kardeşlerimize de huzuru biz getireceğiz. Bayanlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız, büyüklerimiz bugün rahat rahat hayatlarını devam ettirebiliyorlarsa, beşerler kendi vilayetlerinin otomobil plakalarıyla İstanbul’a, Ankara’ya gidebiliyorlarsa bu salondaki korucuların bunda hissesi en büyüktür, en büyüktür. Biz, Veda Hutbesi ile terbiyelenmiş bir milletiz. Müslümanlığınızla gurur duyun, Kürtlüğünüzle gurur duyun, lisanınızla gurur duyun, bu ülkenin vatandaşı olmakla da gurur duyun. Bugün terör örgütünün içeride silahlı eleman sayısı 120’nin altına indi. Terör hareketleri 15 Temmuz’dan sonra yüzde 95 azaldı. Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu gayret devam edecek. Ancak bizim bir planımız var. Cumhuriyetin birinci asrı 29 Ekim 1923 tarihi gelene kadar buradaki arkadaşlarımız Allah nasip ederse bu ülkenin içerisinde kırsalda bir tek terörist kalmayacak. Cumhuriyetin ikinci asrında sırtımızda terörün küfesiyle girmeyeceğiz hudutlarımız içerisinde. Sonlarımız dışında elbette ki devam edecek. Bizim kriterimiz terörün hareket sayısı ve kişi sayısı değildir. Bizim kriterimiz coğrafyamızdaki istikrardır” dedi.

SURYAPI TATİL EVLERİ ANTALYA

“Ülkemizi 17-25 Aralık ve 15 Temmuz ile işgal edeceklerdi, bu kahramanlar buna müsaade vermedi”

Korucularla ilgili değerli kararlar aldıklarını hatırlatan Bakan Soylu, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bakanlığımızla birlikte Korucular Daire Başkanlığını kurduk. Özlük haklarında iyileştirmeler yaptık. Primleri devlet tarafından karşılanmak üzere 4A çerçevesinde sigortalı saydık. Ortalama yaş 45 civarındaydı. Bir Kanun Kararında Kararname ile 45 yaşın üzerindeki korucuların emekli olabileceğini ortaya koyduk. Yaklaşık 25 bin korucumuz emekli oldu. Kimi korucularımızı takıma kattık. Ortalama yaşımız 44 ile 45’ten 32’ye düştü. Operasyon tazminatı ayda bir kere ödeniyordu. Bunu her operasyon için günlük biçimde vermeye başladık. Emekliler dahil tüm korucularımıza harçsız silah taşıma hakkı, çocuklarına korucu olma imkanı verildi. Korucu istihdam edilen vilayet sayısının 22’den 26’ya çıkarılması, kendi bölgelerinde 3 bine yakın korucumuz uzman erbaş oldu. Bu adımlarımız elbette devam edecektir. Bu yıl amacımız 23 bin güvenlik korucumuza eğitim vermektir. 26 vilayette toplam 25 bin 750 güvenlik korucumuza eğitim vererek bu yılki maksadımızı aşmış olduk. 2019-2022 ortasında toplam 35 bin güvenlik korucumuza eğitim vermiş olduk. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesiyle işbirliği yaparak tarih, kültür, ulusal ve manevi kıymetler aile içi irtibat hususlarında birçok eğitim seminerleri verildi. Bu sayılarımız artarak devam edecektir. Ülkemizi 17-25 Aralık ve 15 Temmuz ile işgal edeceklerdi. Bu kahramanlar buna müsaade vermedi.“

Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen eğitim seminerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Arif Çetin, Vali Osman Alım, kurum müdürleri ve güvenlik korucuları katıldı. Konuşmaların akabinde güvenlik korucularına Doç. Dr. Oğuzhan Aydın tarafından eğitim verildi. Eğitim programı, soru ve karşılık kısmından sonra son buldu.

Kaynak: İHA

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.