DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
17°C
Ankara
17°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
28°C
Çarşamba Çok Bulutlu
24°C

Emine Erdoğan: “Kadını hakikatinden kopararak tekrar şekillendirmeye çalışan bir gündemin içindeyiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Kadını hakikatinden kopararak tekrar şekillendirmeye çalışan bir gündemin içindeyiz …

Emine Erdoğan: “Kadını hakikatinden kopararak tekrar şekillendirmeye çalışan bir gündemin içindeyiz”
ULUSAL FAKTORİNG GÜVEN GLOBAL
06.11.2022 11:47
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Kadını hakikatinden kopararak tekrar şekillendirmeye çalışan bir gündemin içindeyiz. Bayanlar, hudutları her gün genişleyen tanınan kültürün tahakkümü altında büyük mağduriyetler yaşıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Kültürel Kodlar ve Kadın” temalı 5. Milletlerarası Bayan ve Adalet Zirvesi’nin gala yemeğine katıldı. Programa Emine Erdoğan’ın yanı sıra Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, KADEM İdare Konseyi Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Lider Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Azerbaycan Aile, Bayan ve Çocuk Meseleleri Devlet Komitesi Lideri Bahar Muradova, Tanzanya Toplumsal Gelişim, Toplumsal Cinsiyet, Bayan ve Özel Kümeler Bakanı Onesphoro Gwajima, Libya Toplumsal İşler Bakanı Wafaa Abu Bakhr Mohamed Al Kilani, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenler katıldı. Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen programda konuşan Emine Erdoğan, tüm iştirakçileri selamlayarak, yurt dışından gelen yabancı konuklara da “Hoş geldiniz” dedi. Bayanların tarih boyunca daima tartışma konusu olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan “Dünya, her devirde bayanlara dair yeni kodlar, yeni telaffuzlar ve yeni roller üretmiştir. Buna karşın bayanla erkeğin birbirini tamamladığı, fıtratın adalet terazisi olduğu bir dünya hala kurulamadı. Maalesef, bayanı hakikatinden kopararak yine şekillendirmeye çalışan bir gündemin içindeyiz. Bayanlar, sonları her gün genişleyen tanınan kültürün tahakkümü altında büyük mağduriyetler yaşıyorlar. Zira bayanlara vadedilen tüm hak, özgürlük ve muvaffakiyetlerin ön şartı, öz kimliklerinden vazgeçmeleri. Bayanlar ötekileştirilmemek, toplumsal hayattan dışlanmamak ya da işini kaybetmemek için bu şartı kabul etmek zorunda kalıyorlar. O nedenle globalleşmenin ve tanınan kültürün, gözlerimizin önünde inşa ettiği yeni kodları, kılı kırk yararak irdelemeliyiz. Mesela, iş, teknoloji ve sanat dünyasına ilişkin kültür kodlarının, bayanlarla ilgili neler söylediğine kulak kabartmalıyız” tabirlerini kullandı.

“Annelik, bayanın kendini gerçekleştirmesinin önündeki bir bariyer olarak sunuluyor”

Modern dünyanın aileye yönelik dizaynının deşifre edilmesi gerektiğini belirten Emine Erdoğan, son vakitlerde öne çıkarılan rol modellere bakıldığında bayanın bir özne olarak ailenin dışında konumlandırıldığının görüldüğünü vurguladı. Bayanın emeği konut içinde kaldıysa, emeğinin de kendinin de görünmediğini lisana getiren Emine Erdoğan “İş yerlerinde bayan başarılı sayılırken, meskendeki bayan hakir görülen bir pozisyonda kalıyor. Konutu ve işi ortasında savrulan bayanların, ’eşitlik’ ismi altında sarf ettikleri insan üstü efor ve yaşadıkları çelişkiler göz arkası ediliyor. Benzeri olarak annelik, bayanın kendini gerçekleştirmesinin önündeki bir bariyer olarak sunuluyor. Konuttaki bayanın jenerasyon yetiştiren, aile hayatını organize eden, her dakikası üretim ve sorumluluk dolu ömrüne zirveden bakılıyor. İşte tüm bunlar bayanları dar kalıplara mahkum etmektir. Hayatın zenginliklerini, terazisini ve sunduğu seçenekleri yok etmektir” dedi.

“Kadınlarımızın medeniyetimiz içindeki güçlü varlığını hatırlatmamız gerekiyor”

Gerçek eşitlik ve özgürlüğün, bayanların fıtri hasletlerini muhafazalarına imkan sağlayacak ekosistemi oluşturmakla başladığını söz eden Emine Erdoğan “Kadınların hayatın tüm alanlarında, kendi tabiatlarıyla var olmalarını sağladığımızda adalet ve istikrar ekseninde bir dünya esasen oluşacaktır. Hükumetimiz bu anlayışla bayanların çalışma, toplumsal ve eğitim hayatlarına yönelik ıslahat niteliğinde iyileştirmeler yaptı. Kamusal yasakların kaldırılması, da bayan problemlerinin en başta bir insan hakları çabası ölçeğinde ele alınmasıyla başarıldı. Bu deneyim, insanlık ismine büyük bir kazanım olduğu üzere, üniversal bir referans noktasıdır. O nedenle bu muvaffakiyetler yalnızca bizim gündemimiz olmamalı. El birliğiyle bayanlar ismine kazandığımız hakları ve bayanı örseleyen sistemlere karşı dik duruşumuzu tüm dünyaya anlatabilmemiz lazım. Çünkü bugün özgürlüğü yalnızca kendi kıymetleriyle tanımlayan dünyanın en uygar sayılan ülkelerinde bile bayanlar, ideolojik kıyımların kurbanı olabiliyorlar. Kamusal yasaklarla, mahalle baskısıyla, ömürleri görünmez prangalar içinde geçiyor” dedi.

“Bizim inancımızda bayan ve erkek bir bütünün iki yarısıdır”

İslam dininin, bayan ve erkek ortasında gözettiği hassas istikrara değinen Erdoğan, “Bizim inancımızda bayan ve erkek bir bütünün iki yarısıdır. Farklı fıtratlar ve farklı kabiliyetlerle hayatta yer alır, iş birliği içinde var olurlar. Dinimiz, bayanların ve erkeklerin, insan onuruna yaraşır hayatlar yaşamasının yollarını net bir biçimde ortaya koyuyor. Bu noktada bizim ödevimiz, bu prensipleri hayata aktarmaktır” biçiminde konuştu. Dünyanın kıymetli bir dönemeçten geçtiğini vurgulayan Emine Erdoğan, ailenin DNA’sını bozmaya, bayanı aileden koparmaya çalışanların çocuklar üzerinden çok berbat hesaplar yaptığını lisana getirdi.

Kadın hakları her konuşulduğunda cinsiyet kavramını belirsizleştiren global hareketin ortaya atıldığına dikkati çeken Emine Erdoğan, “Bizler büyük bir dayanışma içinde, bu dayatmaları bertaraf edecek güçlü formüller üretmek zorundayız. En başta da bayanlarımızın kendi medeniyetimiz içindeki güçlü varlığını onlara hatırlatmamız gerekiyor. Hamaseti, azmi, rikkati ve vakarıyla temayüz eden Anadolu bayanı, vakitler üstü bir rol modeldir. Topraklarımızdan geçen seyyahların tarihe bıraktığı kayıtlar, Anadolu bayanının yüzyıllar öncesinde dahi sergilediği liderliğin kanıtlarıdır. Hanım sultanların vakıf yapıtları, medeniyetimizde bayanların topluma istikamet veren figürler olduğunu anlatır. Şifahaneler, imaretler, aşevleri, mescitler ve külliyeler ile donattıkları kentler bayanın dönüştürücü gücünü gösterir. Anadolu medeniyetinde ve İslam medeniyetinde çok güçlü bir bayan tarihi var. Bu tarihin aktüel telaffuzlarla gün yüzüne çıkarılmaması, nitekim çok düşündürücü. Tarihimize ve medeniyetimize, mührünü vurmuş bayanların örnekliğini geleceğe aktaracak projelerin hayati olduğuna inanıyorum” tabirlerini kullandı.

SURYAPI TATİL EVLERİ ANTALYA

Kaynak: İHA

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.