Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Ucuza mesken sahibi olma hayalleri kabusları oldu

Denizli’de ucuza konut sahibi olmak için kooperatif kuran 212 kişi, yaklaşık 2 yılda bir arpa uzunluğu ilerlemeyen inşaat nedeniyle hayatlarının …

Ucuza mesken sahibi olma hayalleri kabusları oldu
ULUSAL FAKTORİNG GÜVEN GLOBAL
06.11.2022 13:33
A+
A-

Denizli’de ucuza konut sahibi olmak için kooperatif kuran 212 kişi, yaklaşık 2 yılda bir arpa uzunluğu ilerlemeyen inşaat nedeniyle hayatlarının şokunu yaşadı. İnşaatı bitiremeyeceğini resmi olarak ileten ve çalışmalar uzun müddet durduğu gerekçesiyle kontratı feshedilen lakin şantiyeden çıkmayan yüklenici firmanın çalışanları, yeni müteahhit bulununcaya kadar inşaata güvenlikçi yerleştirmek isteyen kooperatif yöneticilerini darp etti.

Denizli’de ortalarında farklı meslek kümelerinden üyelerin bulunduğu 212 kişi, uygun fiyata mesken sahibi olabilmek için 2020 yılında Uzkent Seçkinevler Yapı Kooperatifi’ni kurdu. Merkezefendi ilçesine bağlı Karahasanlı Mahallesi’nde bir arsa satın alan kooperatif idaresi, konutların inşası için anlaştığı E.A. ve Y.A. kardeşlere ilişkin yüklenici müteahhitlik firmasıyla kontrat imzaladı. Yapılan mukaveleye nazaran 30 Aralık 2022 tarihinde hak sahiplerine teslim edilmesi gereken 7 bloklu sitenin inşaatı çok yavaş ilerlemesinin yanı sıra kimi blokların temeli dahi atılamadı. 350 bin TL’ye konut sahibi olma hayaliyle yola çıkan kooperatif üyeleri, yüklenici firmanın pandemi ve global ekonomik gelişmeleri münasebet göstermesi nedeniyle 122 bin 500 TL daha ek ödeme yaptı.

İhbarla bitiremeyeceğini belirttiği inşaat alanından çıkmadı

Teslim müddeti yaklaşmasına karşın yüzde 28’lik gerçekleşme oranına ulaşan site inşaatı, geçtiğimiz temmuz ayında apansız durdu. Artan maliyetleri münasebet gösteren yüklenici firma, yarım kalan inşaatın durumunu ve işe devam edemeyeceğini 31 Temmuz 2022 tarihinde ihbarla kooperatif idaresine iletti. Kooperatif, mukavelede yer alan “İnşaatın 10 günden fazla mühlet durması halinde kontrat tek taraflı olarak fesih edilir” hususunu uygulayarak muahedeyi sonlandırdı. Diğer bir müteahhit bulmak için arayışa giren kooperatif idaresi, şantiye alanını terk etmesi için firmaya 3 kez ihtar çekti. Yeni bir yüklenici buluncaya kadar şantiyedeki gereçlerin güvenliğini sağlamak isteyen kooperatif idaresi, anlaştıkları güvenlik firması görevlilerini konuşlandırmak için geldikleri inşaat alanında mukavelesi iptal edilen firma çalışanlarının direnişiyle karşılaştı. İki küme ortasında çıkan kelamlı tartışmanın arbedeye dönüşmesi sonucu çıkan arbedede Kooperatif Lideri Mesut Yığın, lider yardımcısı Ahmet Atmaca ve Ahmet Ferid Akgün ile Kooperatif Genel Müdürü Hasan Türkay darp edildi. Hengameye müdahale eden bir polis memurunun da hafif halde yaralandığı arbedeye karışan 5 firma çalışanı gözaltına alındı. Burnunda çatlak oluşan ve elbisesi parçalanan Lider Yığın ve başka yöneticiler ile karşı taraf birbirlerinden şikayetçi oldu. Lider ve yöneticilerin darp edildiğini öğrenen kooperatif üyeleri, karakol ve inşaat alanında toplanarak idareye takviye verdi.

“İşi bırakan müteahhit şantiyemizi bize teslim etmiyor”

Yarım kalan inşaatın önünde açıklamalarda bulunan Kooperatif Lideri Mesut Yığın, muahededen resmi olarak çekilen yüklenici firmanın daha sonra bu kararından vazgeçmesiyle sıkıntıların başgösterdiğini tez ederek, “Kooperatifimiz 2020 yılında kurulmuştur. 30 Eylül 2022 yılında kooperatifimizle müteahhit ortasındaki mukavele bitti. Tek taraflı fesih yaptık. Müteahhit 10 gün süresiz iş bıraktı. 10 gün iş bırakmanın ise tek taraflı fesih nedeni olduğunu daha evvel mukavelede belirtip imzalamıştık. Bu imzaya karşın müteahhit şantiyemizi hala daha teslim etmiyor. 3 sefer ihtarname çektik ancak yarar etmedi. Birinci evvel müteahhit ’İnşaatı bırakıyorum’ dedi ve sonra ’Bırakmıyorum’ telaffuzunda bulundu. Şantiyeyi bırakması için cuma günü tekrardan ihtarname çektik. Bunun akabinde şantiyemiz boş kalmasın diye yeni bir güvenlik koymaya karar verdik. Bunun için de sabah 09.30’da özel güvenlik müdürüyle şantiyemize gittik. Özel güvenlik müdürü ve yardımcılarla birlikte bir tahlil çalışması yapacaktık” dedi.

SURYAPI TATİL EVLERİ ANTALYA

“Eski müteahhit konutlarımızdan çıkmıyor ve gelenlere ise küfür edip dövüyorlar”

İnşaat sürecinde ortaya çıkan ve tespiti yapılan bir kadro aksilikler nedeniyle yüklenici firma ile mahkemelik olduklarını anlatan Yığın, bir an evvel konutlarına kavuşmak isteyen üyelerin eski kooperatif idaresi yerine kendilerini vazifeye seçtiğini anlattı. İnşaatın güvenliğini sağlamak için geldikleri şantiyede beklemedikleri bir reaksiyonla karşılaştıklarını kaydeden Yığın, yaşananları şöyle anlattı:

“Yapacak olduğumuz tahlile eski müteahhidin adamları yanımıza gelip bize kelamlı tehditler savurdu. Tehditlerin akabinde arbede yaşandı. Bunun üzerine yüklenici firmadaki şahıslar, bizle birlikte olay yerine gelen polisleri de darp etmeye başladılar. Biz konutlarımıza girmek istiyoruz. Bu konutlar bizim ve bunların paralarını da verdik. Şu anda mahkemelik olduk. 4 kişi atağa uğradık. Şu anda bizim zilyedimize bir tecavüz var. Eski müteahhit konutlarımızdan çıkmıyor ve gelenleri ise küfür edip dövüyorlar. Olağanda 2022 yılının aralık ayında bu meskenlere girilmesi gerekiyordu. Şu anda yüzde 28’i tamamlanmış. İnşaatımız 7 bloklu, 3 buçuk blok yüzde 28 düzeyindedir. Geri kalan 3 buçuk blok temeli açılmamış durumdadır. Bu meskenler bizim, yarım kalan konutlarımızı bitirebilmek için inşaatın bize teslim edilmesini istiyoruz. Bu bahiste yetkililerin bize yardımcı olmalarını bekliyoruz.”

Kaynak: İHA

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.